مشاهده و مدیریت کرون جاب وردپرس

کرون جاب در وردپرس چیست؟ در این آموزش به معرفی و آموزش مشاهده و مدیریت کرون جاب وردپرس خواهیم پرداخت
آموزش مشاهده و مدیریت کرون جاب وردپرس
در این مقاله می‌خوانید:

کرون جاب وردپرس عنوانی هستش که احتمالا کمتر شاید به گوش شما خورده باشه و اگر سایت وردپرسی داشته باشید که چندین سال در حال فعالیت هستید شاید حتی به صورت گذری هم نگاهی به کرون جاب وردپرس نکرده باشید، چه برسه به اینکه بخواهید تا به مدیریت کرون جاب وردپرس و مشاهده کارهایی که با استفاده از کرون جاب وردپرس صورت میگیره بپردازید. مثلا ممکن است شما بخواهید در تاریخی مشخص یا زمان بندی شده افزونه‌ها یا هسته وردپرس خود را به روز رسانی کنید یا بخواهید یک برنامه برای انتشار پست‌های خود در سایت داشته باشید. انجام این کار به صورت دستی کاری زمانبر است و ممکن است بعضی از کارها فراموش شوند. وردپرس دارای یک فایل به نام wp-cron است که وظیفه انجام برنامه ریزی و زمانبندی برای سایت را به صورت درونی عهده دارد. در ادامه به معرفی و چگونگی مشاهده و مدیریت کرون جاب وردپرس می‌پردازیم.

کرون جاب چیست؟

نام کرون از سیستم عاملی قدیمی به نام یونیکس برای زمان بندی کارها گرفته شده است و به هر دستوری که در بازه های زمانی خاص به صورت خودکار اجرا شود گفته می‌شود. اگر شما برای به روز رسانی‌های سایت خود یا انتشار نوشته‌ها به تنظیم زمان و برنامه ریزی نیازمندید بهتر است که این کار را به صورت دستی انجام ندهید و به کرون جاب در وردپرس بسپارید.

کرون جاب‌ها در ورپرس وظیفه انجام کارهایی همچون:

  • بررسی به روزرسانی‌های افزونه‌ها، قالب و هسته اصلی وردپرس
  • برنامه‌ریزی برای انتشار یک پست
  • حذف نظرات از سطل زبانه
  • و…

را برعهده دارند که تمام فعالیت‌های برنامه ریزی شده cron توسط کرون جاب داخلی وردپرس WP-Cron اداره می‌شود.

زمانی که کاربری برای بازدید وارد سایت می‌شود پردازش wp-cron هم اجرا می‌شود و به بررسی تمام وظایف که باید بررسی شوند می‌پردازد. توجه کنید که اگر سایت شما بازدیدی نداشته باشد  به روز رسانی‌های خودکار انجام نمی‌شود.

گفتیم زمانی که کاربری وارد سایت میشود کرون جاب داخلی وردپرس اجرا میگردد، این امر گاهی در وبسایت‌هایی همچون وبسایت‌هایی که بازدید بسیار بالایی را در لحظه دارند یا در مواردی خاص میتواند مشکل ایجاد نماید گرچند که خود به تنهایی بسیار مفید هستش که شما میتوانید آن را غیرفعال و از کرون جاب خود سرویس میزبانی هاستتان استفاده نمائید که در آموزش غیرفعال کردن کرون جاب در وردپرس به آن پرداخته‌ایم.

مشاهده و مدیریت کرون جاب وردپرس

برای اینکه وظایف کرون جاب در وردپرس به درستی انجام شود بهتر است از افزونه‌ی مناسبی که برای این منظور ایجاد شده است استفاده کرد تا اشتباهی در تنظیمات زمانبندی‌ها رخ ندهد. افزونه WP Crontrol بهترین افزونه برای انجام این کار است که میتوانید از مخزن وردپرس اقدام به نصب و فعالسازی آن نمائید. پس از نصب و فعالسازی این افزونه از بخش ابزارها وارد قسمت events در منو پیشخوان شوید.

کرون جاب در وردپرس

همانگونه که مشاهده میکنید لیستی از کارها و مسئولیت‌هایی که درست در بخش پنهانی وردپرس فعالیت می‌کنند در حال انجام و بررسی هستند که می‌توانید با استفاده از این افزونه این کارها را کنترل و مدیریت کنید. در این صفحه قادرید تا لیست مسئولیت‌های در دست بررسی و اجرا را در بخش Hook Name ، زمان اجرای کارها را در ستون Next Run و کنترل هر یک از این کارها را که می‌تونید اقدام به ویرایش، اجرا کارها به صورت دستی و یا حذف آنها کنید را در ستون مدیریت کنترل کنید.

ویرایش کرون جاب وردپرس

اگر که قصد ویرایش یکی از این کرون‌ها را دارید کافیه تا ابتدا مشابه تصویر زیر اون کاری را که قصد دارید ویرایش کنید را انتخاب و سپس روی گزینه Edit کلیک کنید.

ویرایش کرون جاب وردپرس

در قسمت next run می‌توانید زمان بندی بعدی را تنظیم کنید هم چنین  از طریق Recurrence می توانید زمان را روی ساعتی یکبار، روزانه یکبار، روزانه دوبار و یکبار در هفته و… قرار دهید.

افزودن کرون جاب در وردپرس

در صورتی که میخواهید تا یک کرون جاب جدید در وردپرس بسازید کافیه تا ابتدا روی زبانه Add Cron Event یا Add New کلیک کرده و سپس مشابه تصویر زیر اطلاعات مربوط به کرون جاب را وارد کنید تا کاری که در نظر گرفتید به صورت خودکار در زمان تعیین شده انجام بگیرد.

افزودن کرون جاب در وردپرس

سپس نام هوک، آرگومان، تاریخ و زمان اجرای بعدی هوک و دوره زمانی برای هر بار اجرای کار در cron job وردپرس را تعیین کرده و در نهایت بر روی دکمه Add Cron Event کلیک کنید تا مسئولیت تعیین شده در سایت اضافه شود.

خوشحالیم که با آموزش مشاهده و مدیریت کرون جاب وردپرس با ما همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *